Louis Vuitton ve Yayoi Kusama

  
Paylaş :

Son dönemde en şaşırtıcı haber Louis Vuitton cephesinden geldi. Geçtiğimiz haftalarda kreatif direktör ve Louis Vuitton’ın çehresini değiştiren tasarımcısı Marc Jacobs, Japon Sanatçı Yayoi Kusama’yla ortak bir çalışma yapacaklarının sinyallerini vermişti. Herkes heyecanla Jacobs’ın Kusama’yla nasıl bir çalışma yapacağını, özellikle de kendi markası Marc Jacobs için mi yoksa, Louis Vuitton için mi olacağını merak ediyordu. Bir anda moda dünyasında bomba etkisi yaratan bu gelişme sonucunda Louis Vuitton tasarımları artık “puantiyelere” teslim!.

Dünyanın her yerinde açılan retrospektif sergileriyle sanat dünyasında fırtınalar estiren ressam Yayoi Kusama, 82 yaşında ve 60 yılı aşkın kariyeri sayesinde sanat dünyasının en donanımlı sanatçıları arasında gösteriliyor. 10 yaşında halüsinasyonlar görmeye başladığında resime yönelmeye karar veren ancak, Tokyo’da varlıklı bir ailenin katı kurallarında sanatını icra edemeyen Kusama, Japonya’da bir süre eğitim aldıktan sonra, 50’li yıllarda zor şartları zorlayarak Amerika’ya yerleşmiş.

New York’ta adı dönemin en önemli sanatçıları Andy Warhol, Roy Lichtenstein gibi isimlerden daha fazla bahsedilmeye başladığında kendi farklılığını çözmüş olacak ki Kusama, halüsilasyonlarının etkisini artık insanlar üzerinde resmetmeye başlamış. Elbette kendini çok planda gördüğü dönemde bazı sıkıntılar yaşamış ve hayatını bir akıl hastanesinde devam ettirmeye karar vermiş, “bir sanatçı için oldukça zor ama kendini anladıktan sonra belki de yapılabilecek en doğru şeyi yaptım, şimdi hayatım her zamankinden daha güzel” diyen Kusama, Louis Vuitton markasıyla tanışmasında bir hayalden ibaret olduğunu anlatmış, yabancı bir dergide yayınlanan röportajında.

New York’ta yaşamaya devam eden Kusuma’ya Louis Vuitton için özel bir koleksiyon hazırlama fikrini elbette hepimizin tahmin edeceği gibi Marc Jacobs götürmüş. Kendisi de bir Kusama hayranı olan Jacobs, her ne kadar eleştirilere maruz kalsada, tarzına güvenildiğinden emin, Louis Vuitton için attığı tüm adımlarda “yaratıcılıktan” ve “farklılıktan” besleniyor. Durum böyle olunca Kusama’nın puantiyeleri Louis Vuitton monogramının bir tık önüne geçiyor. Louis Vuitton için Kusama’nın baştan yarattığı renkli dünyasında ayakkabılar, çantalar, aksesuarlar herşey puantiyeye bürünüyor, incelerken yorulabilirsiniz ancak, Kusama’nın kendi tarzını yansıttığı koleksiyonu keyifle izlemenizi tavsiye ediyoruz.Görsel

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s